PCR1A121MCL1GS
PCR1A121MCL1GS
PCR1A121MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCR1A121MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
  • Delivery Services
120 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
PCR1A121MCL1GS
Type Polymer
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 800 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)