PCR1A331MCL4GS
PCR1A331MCL4GS
PCR1A331MCL4GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCR1A331MCL4GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD
  • Delivery Services
330 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
PCR1A331MCL4GS
Type Polymer
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)