PCR1V470MCL1GS
PCR1V470MCL1GS
PCR1V470MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCR1V470MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 47UF 20% 35V SMD
  • Delivery Services
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 48mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
PCR1V470MCL1GS
Type Polymer
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 48mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)