PTR060V0065-BK
PTR060V0065-BK
PTR060V0065-BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTR060V0065-BK
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 650 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
PTR060V0065-BK
Series PTR060V
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 650 mA
Current - Trip (It) 1.3 A
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.382" Dia x 0.118" T (9.70mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 5.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 310 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 720 mOhms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTR060V0065-BK1 PTR060V0065-TR PTR060V0065-TR1 PTR060V0010-BK
Part Number PTR060V0065-BK1 PTR060V0065-TR PTR060V0065-TR1 PTR060V0010-BK
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL