SXBP-20R5+
Manufacturer
Mini-CircuitsDescription
RF FILTER BAND PASS 20.5MHZ 8SMD
Datasheet
DatasheetPackage
8-SMD, No Lead
Request for Quotation
SXBP-20R5+
lmages are for reference only.SXBP-20R5+
Datasheet8-SMD, No Lead
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
20.5MHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 1MHz Bandwidth 3dB 8-SMD, No Lead
SXBP-20R5+
| Category | Filters - RF Filters - |
| Manufacturer | Mini-Circuits |
| Series | SXBP |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)--> |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Frequency | 20.5MHz Center |
| Bandwidth | 1MHz |
| Filter Type | Band Pass |
| Ripple | - |
| Insertion Loss | 3dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.740" L x 0.440" W (18.80mm x 11.18mm) |
| Height (Max) | 0.270" (6.86mm) |