UUJ1J221MNQ1ZD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Request for Quotation
UUJ1J221MNQ1ZD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
UUJ1J221MNQ1ZD
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 385 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 577.5 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm) |