UUJ1J680MNJ1MS
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD
Request for Quotation
UUJ1J680MNJ1MS
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
UUJ1J680MNJ1MS
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 68 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 175 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 350 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm) |