UUJ1J331MNJ1MS
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Request for Quotation
UUJ1J331MNJ1MS
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
UUJ1J331MNJ1MS
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 490 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 735 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm) |