Y09421R00000D9L
Y09421R00000D9L
Y09421R00000D9L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y09421R00000D9L
  • Description
    RES 1 OHM 2W .5% RADIAL
  • Delivery Services
1 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Radial - 4 Leads Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y09421R00000D9L
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial - 4 Leads
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)