Y163020K0000T0W
Y163020K0000T0W
Y163020K0000T0W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y163020K0000T0W
  • Description
    RES SMD 20K OHM 0.01% 1/4W 1206
  • Delivery Services
20 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y163020K0000T0W
Series VFCP
Packaging Tray
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)