106HT1002H
106HT1002H
106HT1002H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    106HT1002H
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    HORIZONTAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Horizontal Cylinder (Open)
  • Delivery Services
10 µH Shielded Toroidal Inductor 19.1 A 5.7mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Quick Inquiry
106HT1002H
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series 106HT
Packaging Bulk
RoHS Status Not applicable
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 19.1 A
Current - Saturation (Isat) 31A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 5.7mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 31.5MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.339" Dia (34.00mm)
Height - Seated (Max) 0.762" (19.35mm)