106HT4702VLF
106HT4702VLF
106HT4702VLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    106HT4702VLF
  • Description
    VERTICAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Package
    Radial, Vertical Cylinder (Open)
  • Delivery Services
47 µH Shielded Toroidal Inductor 9.6 A 22mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
Quick Inquiry
106HT4702VLF
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 47 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 9.6 A
Current - Saturation (Isat) 14.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 8MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.339" Dia (34.00mm)
Height - Seated (Max) 1.406" (35.70mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM