106HT1203H
106HT1203H
106HT1203H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    106HT1203H
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    HORIZONTAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Horizontal Cylinder (Open)
  • Delivery Services
120 µH Shielded Toroidal Inductor 6.7 A 44mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Quick Inquiry
106HT1203H
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series 106HT
Packaging Bulk
RoHS Status Not applicable
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 120 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6.7 A
Current - Saturation (Isat) 9A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 44mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 2.7MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.339" Dia (34.00mm)
Height - Seated (Max) 0.762" (19.35mm)