106HT5603V
106HT5603V
106HT5603V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    106HT5603V
  • Description
    VERTICAL TOROIDAL INDUCTOR
  • Package
    Radial, Vertical Cylinder (Open)
  • Delivery Services
560 µH Shielded Toroidal Inductor 3.6 A 155mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
Quick Inquiry
106HT5603V
Material - Core -
Inductance 560 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 3.6 A
Current - Saturation (Isat) 4.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 155mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 870kHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 1.339" Dia (34.00mm)
Height - Seated (Max) 1.406" (35.70mm)