5-0SMDJ11A
5-0SMDJ11A
5-0SMDJ11A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5-0SMDJ11A
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
18.2V Clamp 275A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
5-0SMDJ11A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series 5-0SMDJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 275A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)