CCMR010.T
CCMR010.T
CCMR010.T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CCMR010.T
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/250VDC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
10A 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
CCMR010.T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series POWR-GARD®, POWR-PRO® CCMR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 10A
Voltage Rating - AC 600 VAC
Response Time Slow Blow
Applications Motor Protection
Features -
Class CC
Approval Agency CE, UL
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 250 VDC