CCMR02.5T
CCMR02.5T
CCMR02.5T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CCMR02.5T
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE CRTRDGE 2.5A 600VAC/300VDC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
2.5A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
CCMR02.5T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series POWR-GARD®, POWR-PRO® CCMR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 2.5A
Voltage Rating - AC 600 VAC
Response Time Slow Blow
Applications Motor Protection
Features -
Class CC
Approval Agency CE, UL
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 300kA AC, 20kA DC
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 300 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t -
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CCMR02.8T CCMR020.T CCMR025.T CCMR.200T
Part Number CCMR02.8T CCMR020.T CCMR025.T CCMR.200T
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE CRTRDGE 2.8A 600VAC/300VDC FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/500VDC FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/500VDC FUSE CRTRDGE 200MA 600VAC/250VDC