CCMR020.T
CCMR020.T
CCMR020.T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CCMR020.T
  • Description
    FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/500VDC
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
20A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
CCMR020.T
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 20A
Voltage Rating - AC 600 VAC
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 500 VDC