CCMR015.T
CCMR015.T
CCMR015.T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CCMR015.T
  • Description
    FUSE CARTRIDGE 15A 600VAC/500VDC
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
15A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
CCMR015.T
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 15A
Voltage Rating - AC 600 VAC
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 500 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t -
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CCMR01.4T CCMR01.5T CCMR01.6T CCMR01.8T
Part Number CCMR01.4T CCMR01.5T CCMR01.6T CCMR01.8T
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE CRTRDGE 1.4A 600VAC/250VDC FUSE CRTRDGE 1.5A 600VAC/250VDC FUSE CRTRDGE 1.6A 600VAC/250VDC FUSE CRTRDGE 1.8A 600VAC/250VDC