CCMR025.T
CCMR025.T
CCMR025.T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CCMR025.T
  • Description
    FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/500VDC
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
25A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
CCMR025.T
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 25A
Voltage Rating - AC 600 VAC
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 500 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t -
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CCMR02.5T CCMR02.8T CCMR020.T CCMR.200T
Part Number CCMR02.5T CCMR02.8T CCMR020.T CCMR.200T
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE CRTRDGE 2.5A 600VAC/300VDC FUSE CRTRDGE 2.8A 600VAC/300VDC FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/500VDC FUSE CRTRDGE 200MA 600VAC/250VDC