LAK2D101MELZ20
LAK2D101MELZ20
LAK2D101MELZ20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2D101MELZ20
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2D101MELZ20
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LAK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAK2D101MELZ20ZB LAK2D102MELB50 LAK2D102MELB50 LAK2D102MELC40
Part Number LAK2D101MELZ20ZB LAK2D102MELB50 LAK2D102MELB50 LAK2D102MELC40
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 200V POLAR CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH