LAK2D331MELB25
LAK2D331MELB25
LAK2D331MELB25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2D331MELB25
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
  • Delivery Services
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2D331MELB25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)