LAK2D102MELB50
LAK2D102MELB50
LAK2D102MELB50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2D102MELB50
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
  • Delivery Services
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2D102MELB50
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.52 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAK2D102MELB50 LAK2D102MELC40 LAK2D102MELC40 LAK2D101MELZ20
Part Number LAK2D102MELB50 LAK2D102MELC40 LAK2D102MELC40 LAK2D101MELZ20
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP TH