LAK2D101MELZ20ZB
LAK2D101MELZ20ZB
LAK2D101MELZ20ZB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2D101MELZ20ZB
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 200V POLAR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2D101MELZ20ZB
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LAK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH