LAK2G151MELA35
LAK2G151MELA35
LAK2G151MELA35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2G151MELA35
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2G151MELA35
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 805 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)