LAK2G151MELC25
LAK2G151MELC25
LAK2G151MELC25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2G151MELC25
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2G151MELC25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 805 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAK2G151MELC25 LAK2G151MELA35 LAK2G151MELB30 LAK2G151MELZ45
Part Number LAK2G151MELC25 LAK2G151MELA35 LAK2G151MELB30 LAK2G151MELZ45
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH