LAK2G121MELZ40
LAK2G121MELZ40
LAK2G121MELZ40
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2G121MELZ40
  • Description
    CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2G121MELZ40
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 690 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)