LAK2G181MELB30
LAK2G181MELB30
LAK2G181MELB30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAK2G181MELB30
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAK2G181MELB30
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LAK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 920 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAK2G181MELB30 LAK2G181MELA40 LAK2G181MELC25 LAK2G181MELC25
Part Number LAK2G181MELB30 LAK2G181MELA40 LAK2G181MELC25 LAK2G181MELC25
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH