S24SP12005PDFH
S24SP12005PDFH
S24SP12005PDFH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S24SP12005PDFH
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 60W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
S24SP12005PDFH
Manufacturer Delta Electronics
Series S24SP (60W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 5A
Power (Watts) 60 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 92.8%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.69" H (50.8mm x 25.4mm x 17.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Base Product Number S24SP
Voltage - Isolation 1.5 kV