S24SP15003PDFA
S24SP15003PDFA
S24SP15003PDFA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S24SP15003PDFA
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 40W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2.7A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
S24SP15003PDFA
Manufacturer Delta Electronics
Series S24SP (40W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.7A
Power (Watts) 40 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 93.7%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Base Product Number S24SP
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute S24SP15003PDFA S24SP15004PDFA S24SE05002NDFA S24SE05002PDFA
Part Number S24SP15003PDFA S24SP15004PDFA S24SE05002NDFA S24SE05002PDFA
Manufacturer Delta Electronics Delta Electronics Delta Electronics Delta Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 40W DC DC CONVERTER 15V 60W DC DC CONVERTER 5V 10W DC DC CONVERTER 5V 10W