S24SP15003PDFA
S24SP15003PDFA
S24SP15003PDFA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    S24SP15003PDFA
  • Manufacturer
    Delta Electronics
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 40W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2.7A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
S24SP15003PDFA
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Delta Electronics
Series S24SP (40W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.7A
Power (Watts) 40 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 93.7%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number S24SP
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute S24SP15003PDFA S24SP15004PDFA S24SE05002NDFA S24SE05002PDFA
Part Number S24SP15003PDFA S24SP15004PDFA S24SE05002NDFA S24SE05002PDFA
Manufacturer Delta Electronics Delta Electronics Delta Electronics Delta Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 40W DC DC CONVERTER 15V 60W DC DC CONVERTER 5V 10W DC DC CONVERTER 5V 10W