SPJ-5E225
SPJ-5E225
SPJ-5E225
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPJ-5E225
  • Manufacturer
    Eaton - Bussmann Electrical Division
  • Description
    FUSE 225A 1KV RADIAL BEND
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial Bend Cylinder
  • Delivery Services
Fuse Through Hole
Quick Inquiry
SPJ-5E225
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
Series Semitron™ SPJ
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Fuse Type -
Current Rating (Amps) -
Voltage Rating - AC -
Response Time -
Applications -
Features -
Class -
Approval Agency -
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Package / Case Radial Bend Cylinder
Size / Dimension 0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)