UWZ0J101MCL1GB
UWZ0J101MCL1GB
UWZ0J101MCL1GB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWZ0J101MCL1GB
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UWZ0J101MCL1GB
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UWZ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)