UWZ0J220MCL1GB
UWZ0J220MCL1GB
UWZ0J220MCL1GB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWZ0J220MCL1GB
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
22 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UWZ0J220MCL1GB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 33 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)