UWZ0J681MCL1GS
UWZ0J681MCL1GS
UWZ0J681MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWZ0J681MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
680 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UWZ0J681MCL1GS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 315 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)