UWZ0J331MCL1GS
UWZ0J331MCL1GS
UWZ0J331MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWZ0J331MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
  • Delivery Services
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UWZ0J331MCL1GS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency 105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 157.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)