LKG1J102MESZCK
LKG1J102MESZCK
LKG1J102MESZCK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1J102MESZCK
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP TH
  • Delivery Services
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1J102MESZCK
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)