LKG1J103MKZS
LKG1J103MKZS
LKG1J103MKZS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1J103MKZS
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 63V SLD LUG
  • Package
    Radial, Can - Solder Lug
  • Delivery Services
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1J103MKZS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 6.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.709" (18.00mm)
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)