LKG1J122MESBCK
LKG1J122MESBCK
LKG1J122MESBCK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1J122MESBCK
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
1200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1J122MESBCK
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LKG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKG1J122MESBCK LKG1J122MESAAK LKG1J122MESABK LKG1J122MESBBK
Part Number LKG1J122MESBCK LKG1J122MESAAK LKG1J122MESABK LKG1J122MESBBK
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP TH CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP TH CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP TH CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP TH