LKG1J103MESCAK
LKG1J103MESCAK
LKG1J103MESCAK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1J103MESCAK
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1J103MESCAK
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LKG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 4.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKG1J103MESCAK LKG1J103MKN LKG1J103MKZS LKG1C102MESYCK
Part Number LKG1J103MESCAK LKG1J103MKN LKG1J103MKZS LKG1C102MESYCK
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH CAP ALUM 10000UF 20% 63V SLD LUG CAP ALUM 10000UF 20% 63V SLD LUG CAP ALUM 1000UF 20% 16V SNAP TH