LKG1J122MESBBK
LKG1J122MESBBK
LKG1J122MESBBK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKG1J122MESBBK
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP TH
  • Delivery Services
1200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKG1J122MESBBK
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)