PMR-48V150W1AT
PMR-48V150W1AT
PMR-48V150W1AT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PMR-48V150W1AT
  • Manufacturer
    Delta Electronics
  • Description
    150W/48V - TERMINAL BLOCK - PFC
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PMR-48V150W1AT
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Delta Electronics
Series PMR (150W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.3 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 158W