PMR-48V600W1BT
PMR-48V600W1BT
PMR-48V600W1BT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PMR-48V600W1BT
  • Description
    600W/48V - TERMINAL BLOCK - PFC
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC Input
Quick Inquiry
PMR-48V600W1BT
Manufacturer Delta Electronics
Series PMR (600W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 12.5 A
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 93%
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Current - Output 5 -
Power (Watts) 600W