PTMOJ107AT100
PTMOJ107AT100
PTMOJ107AT100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTMOJ107AT100
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    PTANT 20% 6.3V 100UF A LSR 100
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Quick Inquiry
PTMOJ107AT100
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Polymer Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series PT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)-->
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)