PTMOJ157BT045
PTMOJ157BT045
PTMOJ157BT045
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTMOJ157BT045
  • Description
    PTANT 20% 6.3V 150UF B LSR 45
  • Package
    1411 (3528 Metric)
  • Delivery Services
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 45mOhm @ 100kHz
Quick Inquiry
PTMOJ157BT045
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)