PTMOJ686BT070
PTMOJ686BT070
PTMOJ686BT070
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTMOJ686BT070
  • Description
    PTANT 20% 6.3V 68UF B LSR 70
  • Package
    1411 (3528 Metric)
  • Delivery Services
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Quick Inquiry
PTMOJ686BT070
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)