SD3812-100-R
SD3812-100-R
SD3812-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD3812-100-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 10UH 662MA 441MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 662 mA 441mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SD3812-100-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SD38
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 662 mA
Current - Saturation (Isat) 778mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 441mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)