SD3812-820-R
SD3812-820-R
SD3812-820-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD3812-820-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 82UH 259MA 2.885OHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
82 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 259 mA 2.885Ohm Nonstandard
Quick Inquiry
SD3812-820-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SD38
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 82 µH
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 259 mA
Current - Saturation (Isat) 276mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.885Ohm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)