UVR1V101MEA
UVR1V101MEA
UVR1V101MEA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1V101MEA
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1V101MEA
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 315 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)