UVR1V102MHD
UVR1V102MHD
UVR1V102MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1V102MHD
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1V102MHD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3225 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR1V102MHA UVR1V102MHD1AA UVR1V102MHD1CA UVR1V102MHD1CM
Part Number UVR1V102MHA UVR1V102MHD1AA UVR1V102MHD1CA UVR1V102MHD1CM
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 35V POLAR CAP ALUM 35V POLAR CAP ALUM 35V POLAR